Suitsukala – see õige suve maitse!

Kui suvel oleks maitse, mekiks see nagu Peetri Lõheäri suitsukala. Hõrk, mahlane ning maitseterohke – sobib ideaalselt salatitesse, võileivale ja niisama näksimiseks.

Suitsukala säilitamine – kas ja kuidas?

Suitsukala kaob laualt tavaliselt enne, kui säilitamisele mõeldagi jõuad. Küll aga, kui seda peaks mõnikord rohkem kätte jääma, pole tarvis muretseda, sest kala tossutamist on läbi aegade kasutatud selleks, et säilivusaega pikendada. Vaakumpakendis hoituna püsib suitsukala värske 14 ning lahtisena 7 päeva.

Millega suitsukala kombineerida? 

Suitsukalast saab valmistada kergemaid ja rammusamaid roogasid kasvõi igaks toidukorraks. Hõrgutis on ideaalne vaheldus tavapärasele hommikusöögile, kui sätid selle võileiva peale või omleti juurde. Toekamaks lõunasöögiks lisa suitsukala näiteks salatile, pastaroale või eilsest alles jäänud keedukartulitele. Õhtusöögiks naudi selle kõrvale värsket soolakurki – olgu, me ei räägi kellelegi, kui naudid suitsukala hoopis suitsukalaga.

Kuum- või külmsuits, kumba valida? 

Suvisel ajal läheb kaubaks rohkem just kuumsuitsukala, mille valmistamise käigus kuivatame kalad, seejärel tossutame 90-100 °C juures 1-1,5 tundi ning pöörame erilist tähelepanu kala sisetemperatuurile, mis protsessi lõpus peaks olema 65 °C. Parima suitsukala tunned ära kuldpruuni värvuse ning pehme maitsega liha järgi. Peetri Lõheäri kuumsuitsukala valmib päris lepalaastude abil ning see sätitakse Nõmme Turu ja Balti Jaama Turu poodide lettidele värskena, või peaks ütlema auravana, iga päev südapäeva paiku.

Külmsuitsukala valmib madalal kuumusel, milleks on tavaliselt kuni 30 °C. Selline lähenemine sobib rasvasemale merehõbedale – näiteks lõhele ja forellile. Enne suitsutamist tuleb kala ohtralt soolata ning aeg maha võtta, sest iseseisvalt tossutamine võib kesta vastavalt maitse-eelistusele kuni 12 tundi. Peetri Lõheäri külmsuitsukala valmimiseks kulub koos soolamise ja suitsutamisega kokku 24 tundi, aga usu meid, see aeg on seda väärt.

Nii kuum- kui ka külmsuitsutamiseks kasutatakse tavaliselt lehtpuud, millest kõige levinum on lepp. Mõlemal meetodil valminud kala on väga proteiinirikas, sisaldab ohtralt B-vitamiini ja nagu ajalugu on näidanud, kaob tavaliselt laualt imekähku.

Suitsukala igaks elujuhtumiks

Sobivaima suitsutatud kala leiad, kui mõtled läbi, millise olukorra tarbeks maiuspala otsid. Väikesed kalad nagu räimed ning vimmad on head vahepalad, mille söömine on omamoodi ajaviide, sest iga kala puhastamine on tubli nokitsemine. Suuremaid ja luudeta kalasid nagu angersäga, lõhe, angerjas ja forell võib nautida nii piknikul kui ka pidulikumal õhtusöögil, sest liha kätte saamiseks ei ole tarvis palju vaeva näha.

Üks on aga kindel – kõiksugune suitsutatud merehõbe tasub proovimist ning igale kalale on oma koht ja aeg. Kui Sa ise suitsutamise protsessi ette võtta ei soovi, võid julgelt Peetri Lõheärist läbi astuda, sest meie juurest leiad värske suitsukala igal päeval. Või ole kaval ja telli see e-poest kulleri abiga lausa koju kätte.

Приятного чтения