Sõber Raamat – kaaslane tervele perele

Sisulooja, sisekujundaja ja kolme poja ema Liisu Miller jagas meiega oma pere kogemust Sõber Raamatust.


Muinasjutud on lapse arengu seisukohalt kirjeldamatult olulised. Need annavad võimaluse rännata põnevasse fantaasiamaailma ning õppida tegema vahet hea ja halva vahel. Sõber Raamatu audiolugude erilisus tulebki just siin eriti hästi esile, sest need südamlikult jutustatud lood on kui päriselust, milles nii suured kui ka väikesed end ära tunda saavad.

 

Sõber Raamat – kaaslane tervele perele

Meie pere kolm pisikest poissi elavad iga päev läbi tuhandeid emotsioone. Ka mina emana kogen kõigis värvitoonides tundeid, mis nii mõnigi päev täielikult üle pea keevad. Selleks, et neid lahti mõtestada, võtame sageli koos aja maha ja valime meile juba südamesse pugenud audiolugude seast sobivaima. Näiteks “Hunt ja seitse kitsetalle”, mis räägib headusest ja pahatahtlikkusest, või “Kuu usk”, mis jutustab kiusamisest ja tõrjumisest. Vahel, kui emaroll on olnud tavapärasest väljakutsuvam, läheb “Emme draakoni” lugu ööjutuna kohe eriliselt hinge. Osalt on seda kuulates eneselegi natuke valus tunnistada, et näed ... tõesti oli raske päev selle n-ö tuldpurskava draakoniga! Teisalt on see jälle vabastav ja rahustav, sest soe õhkkond, mille audiolugu loob, annab võimaluse olla haavatav ning arutleda suurte emotsioonidega toimetuleku üle. Päris tunnetest rääkimine lähendab kogu perekonda ja näitab, et on täiesti okei olla sina ise koos kõikide oma emotsioonidega. Ja mis kõige tähtsam − olla sealjuures endiselt armastatud.


UNEJUTULE!

Sõber Raamat on meie peres ka asendamatu uneabiline – sealjuures käib magama sättimine helikiirusel, sest lapsed ise kibelevad voodisse, et saaks muinasjuttu valida. Kuna iga lugu algab rahustava muusika ja lõõgastava hingamisega, loob see mõnusa õhkkonna, milles hiljem tekkinud mõtteid või muresid üksteisega jagada. Eriliselt hindame, et loo lõpus on suunavad küsimused, mis on abiks keerulisematest teemadest rääkimisel, olgu selleks siis lähedase kaotus, vanemate lahkuminek või kiusamine.

Ka vanaema juures käimised on Sõber Raamatu abil muutunud. Enam ei nõuta toas olles ainult multikaid,vaid tehakse meelsasti rahulik puhketund oma lemmiklugusid kuulates. Samuti on pikemaid väljasõite tänu audiolugudele lausa lust ette võtta, sest autos tekib palju jutuajamisi, milleks muidu kiire elutempoga peredes aega napib. On tänuväärne, et psühholoogid ja Sõber Raamatu tiim on nõnda olulise projekti algatanud – seda enam, et kuulamine on tasuta ja igale perele kättesaadav.

 

Sõber Raamat – kaaslane tervele perele

Sõber Raamat on Lõunakeskuse algatusel loodud ja psühholoogide koostatud audiolugude sari, mis aitab lastel elus ette tulevaid keerukaid olukordi mõista ja nendega toime tulla, olgu mureks kiusamine, õdede-vendade vahelised suhted, üksildus, vanemate lahutus, lähedase kaotus vms. See on biblioteraapia – vaimne ja emotsionaalne tugi lugude jutustamise, lugemise ja kuulamise kaudu. Armastatud lastelood koos spetsiaalsete sissejuhatuste ja kokkuvõtetega on sisse lugenud näitlejad Mirtel Pohla, Harriet Toompere, Piret Kalda, Lenna Kuurmaa ja Liisa Piret Pajusaar.


Приятного чтения