Kas see teeb mulle rõõmu? Ehk mis on KonMari meetod

Kas sa usud, et on võimalik oma kodu korda saada ühe koristusega? Nii, et mitte kunagi enam ei pea sa suurpuhastust ette võtma? Raamatu „Jaapani korrastuskunst. Korrastamise elumuutev vägi“ autor Marie Kondo seda usub. Ja mitte ainult - ta teab, et see on tõesti võimalik.

Jaapanlanna loodud korrastuskunsti meetod – KonMari – on saavutanud ülemaailmse tuntuse ja heakskiidu. Naine on avaldanud neli raamatut ning toonud tele-eetrisse inspireeriva tõsielusaate („Tidying Up with Marie Kondo“). Milles seisneb tema meetodi fenomen? Väga lihtsas küsimuses, mida iseendale esitada – kas see [asi] pakub mulle rõõmu? Jah, asjadel on nii praktiline kui ka emotsionaalne väärtus. See küsimus aitab sul mõista, kas kodus olev asi kannab endas neid mõlemaid väärtuseid korraga.


Kujutle soovitud (elu)muutust

Enne koristama asumist on tähtis kujutleda endale eesmärki. Millisena sa soovid oma kodu näha? Millist tunnet see sinus võiks tekitada? Mõtle kuni selleni välja, kuidas mõjutab sinu kodune atmosfäär seda, milline sa inimesena soovid olla ja kuhu areneda, millist elustiili elada. Keskkonnal on meie heaolule suur mõju.

Kas see teeb mulle rõõmu? Ehk mis on KonMari meetod

Kui enamasti on tavaks koristada kodu tubade kaupa, siis Marie Kondo selle taktikaga pigem ei nõustu ja peab efektiivseks korrastada kategooriate kaupa. See tähendab, et kõik ühesugused esemed võta käsile ühekorraga ning keskendu sel hetkel ainult nende korrastamisele. Alles seejärel, kui üks kategooria on põhjalikult läbi vaadatud, pühendu nende hoiustamisele - esmalt vabane, siis hoiusta. KonMari meetodi kasutajate kogemus kinnitab, et on olemas nn „paika loksumise haripunkt“. Ühel hetkel sa lihtsalt mõistad, et nüüd oled teinud lõpliku valiku. Nutikas on alustada vähem tähtsate asjade sorteerimisega ning liikuda sealt edasi sentimentaalsete esemete juurde. KonMari meetodi soovituslik järjestus on järgmine:


Rõivad

Kogu kodus kõik riided ühtekokku kuhja ning alles siis alusta nende sorteerimisega. Jaota needki omakorda: rõivad ülespoole vööd, rõivad allapoole vööd, riidepuule riputatavad rõivad, sokid, pesu, käekotid, aksessuaarid, erisündmusteks mõeldud rõivad (trikood jm), jalanõud. Küsi kõiki esemeid vaadates endalt – kas see valmistab mulle rõõmu?

Kapis või garderoobis aseta rõivad heledast tumedateni ning kasulik on järjestada need ka suuruse alusel. Korrastuskunsti loojal on lisaks ka menukad voltimistehnikad, mille kohta saad iseseisvalt edasi uurida.

Kas see teeb mulle rõõmu? Ehk mis on KonMari meetod


Raamatud

Kellel kord juba on kodus palju raamatuid, siis nende jaoks on kirjasõnal tugev emotsionaalne tähendus. Koduse meelerahu huvides võiksid aga nüüd kõigile tähelepaneliku pilgu heita ning analüüsida, kas oled jõudnud selle raamatu lugemiseni ning kas kavatsed seda tulevikus (veel kord) teha. Vaata eraldi: üldised raamatud, praktilised raamatud, visuaalsed raamatud, ajakirjad. Jäta alles vaid valik kõige lemmikumatest, mida soovid hoida nähtaval, millel on olnud sulle sügav mõju ning mida kindlasti plaanid tulevikus (veel kord) lugeda.

Kas see teeb mulle rõõmu? Ehk mis on KonMari meetod


Paberid

Rusikareegel on – viska kõik ära! Kui aga on selliseid, mis vajavad siiski põhjalikumat tähelepanu, siis lähene neile järgmiselt: paberid, mida tuleb alles hoida ja paberid, millega tuleb tegeleda. Säilita olulisemad paberihoidjas ning veendu aeg-ajalt, kas on võimalik taas mõnest loobuda.


Mitmesugused esemed ehk kõik muu (Komono)

See on väga lai ja mitmekesine kategooria, mida on soovituslik jaotada veel paljudesse alamkategooriatesse. Siia alla kuuluvad näiteks CD-d ja DVD-d, kosmeetika, elektrilised seadmed, kodutarbed, majapidamistarbed, toiduvarud jne. Eraldi väljakutse on veel vabaneda sellisest tühi-tähist, nagu pakendid, tundmatud juhtmed, nööbid, katkised seadmed, testrid, uudistooted jne. Ole kriitiline ja nagu ikka lähtu võluküsimusest – kas see valmistab mulle rõõmu?

Lihtne soovitus uute asjade ostmisel - eemalda kõik lipikud ja pakendid ning vabane neist kohe. Eneselegi teadmata võivad sellised pisiasjad ning kirjasõna lärm sind emotsionaalselt väsitada.

Kas see teeb mulle rõõmu? Ehk mis on KonMari meetod


Sentimentaalsed esemed

See kategooria on kindlasti kõige raskem ja aeganõudvam. Ja võtagi omale rahulikult aega! Vaata läbi kõik fotod, päevikud, kirjad, meened jm, millel on sinu jaoks emotsionaalselt tugev side. Kuigi KonMari meetod taotleb lihtsust ja puhtust, siis on sinu enda tunnetada see piir, kui palju ja milliseid asju säilitada.


Varud

Tagavarad on vajalikud ja kindlasti on mõistlik enda tarbimisharjumustest lähtuvalt teatud asju suuremas mahus koju varuda. Vaata siinkohal üle kõik säilivusajaga tooted ja samuti esemed, mida oled pidanud vajalikuks, kuid need pole endiselt kasutust leidnud. Esimesel juhul teadvusta endale, kas varu kogus on ehk ebamõistlikult suur ja võiksid seda vähendada. Teisel juhul püüa vabaneda mõttest „äkki mul kunagi läheb vaja“. Enamasti seda ei juhtu.


Kui suur sorteerimistöö on tehtud ja oled leidnud igale esemele oma koha, saad nautida eduka kodukoristuse vilju. Tunne rõõmu sellest, et oled toonud esile kõik oma lemmikasjad ning sulle vaatavad vastu puhtad tööpinnad. Asjad, mis sinule enam rõõmu ei valmista, anneta näiteks Uuskasutuskeskusele või müü edasi Basaari äpi kaudu.

Приятного чтения