Munade värvimine koduste vahenditega

Lihavõtted ja kevadpühad on kohe ukse ees ja juba varsti saab pühade puhul mune värvida. Tuleb vaid lasta fantaasial lennata, kanamunade kaunistamiseks leidub peaaegu lõputuid viise. 

Poodides pakutakse selleks varakevadeti palju valmis munavärve ja lakke, ent munavärvimisele saab läheneda ka traditsioonilisemalt ja juba kodus olevate materjalidega, mis pakuvad sageli isegi põnevamat koloriiti kui kunstlikud värvid.

Kõige levinumaks värvimisviisiks on valmistada toiduainetest erinevaid värve ning muna sinna tundideks ligunema asetada või sellega koos ära keeta. Peab aga meeles pidama, et vedelik peab olema võimalikult tume kuna munadel jääb värv alati heledam. Väga palju kombineeritakse värvivett ka äädikaga, mis lubab värvil natuke paremini munakoorele imenduda. Kõige paremini jääb värv valgetele munadele.

Milliste toiduainete abil värvida saab?

Pruun, oranž ja kollane. Kuldpruunide munade saavutamiseks kasutatakse sibulakoori, mis on tuntud kui üks kõige lihtsamaid looduslikke meetodeid munade värvimiseks. Vaja läheb sibulakoori, mis keedetakse üheskoos munadega ära. Kollakaks-beežikaks värvuv vesi annab munadele tooni ning kui koored veel enne ümber muna “siduda”, siis tekib ka omanäoline muster. Põneva faktina tasub teada, et kõige rohkem annavad värvi peatselt või juba mädanema läinud koored.  

Kollast värvust saab kollase ingveri ning äädika abil. Munad tuleb jällegi panna kuuma vette ning ingveriga koos vees ära segada. Oranži saavutamiseks läheb vaja kibuvitsamarju või saialilleõisi.

Punakad munad. Punamunade tegemiseks võib taas lähtuda sibulakoorte kasutamisest, peaasi et sibulad oleks lihtsalt punased. Küll aga saab kasutada jõhvikaid, külmutatud vaarikaid ning kirsse. Marjadest tuleb vaid teha püree ning muna sinna ligunema panna. 

Roosaka või lillaka koloriidi loomise nimel võib kasutada punast kapsast, peedikoori ning  kirsi-või greibimahla. Viimasel juhul ei sobi mitte poest ostetud mahlapakk, vaid päris marjadest või puuviljadest ammutatud mahl. Põneva variandina võib proovida mune ka punase veiniga immutada. 

Sinised munad. Sinaka värvuse saamiseks tasub vaadata mustikate, mustsõstrate, punase kapsa ja aroonia poole. Punane kapsas annab näiteks ühtlase sinise tooni, ent kombineerides neid mustikatega võib saada “träpsulise” mustrilaadse värvuse.

Rohelised munad saab peamiselt spinati või basiiliku abiga. Sinakasrohelist on võimalik saavutada läbi eelmainitud punase kapsa kasutamise.

Pruunika-hallika värvuse jaoks võib mune keeta ka koos kohviga, õrna rohelise tagab ka taimetee.

Kuidas saada peale põnev muster?

Kindla värviga munad on tõepoolest ilusad, ent kaunistamine ei pea piirduma seal. Mustrite tegemiseks ei pea kasutama sünteetilisi kunstvärve, selmet võib munadel kasutada tangu-ja kruubiterasid, kuuseoksi, spinatilehti või isegi värvilist lõnga.

Paljudel juhtudel soovitatakse muna mähkida riide sisse, siduda nööriga kinni ning siis vesi keema panna. Kui see tundub liialt aeganõudev, võib muna dekoreerida ka riide- ja paberitükkide, sambla või mõne muu ilustava elemendi külge liimimisega. Täpilise ja kareda muna jaoks soovitatakse mune liiva sees veeretada.

Andmaks munale viimase ja särava läike, võib need üle käia oliiviõlise või kookosõlise köögipaberiga.


Lugu valmis koostöös Geenius Meediaga.

Приятного чтения