Mida lugeda? 5 inspireerivat raamatut, mis panevad sind naeratama
Selles hetkes, mil paned käest äsja loetud raamatu, on midagi väga eriskummalist. Olenemata sellest, mida just lugesid, jääb osake loetust sinusse veel kauemaks „elama“. Peategelased on nagu armsaks saanud külalised, keda veel ei soovi koju lasta ning lood, mida „külaskäigu ajal“ räägiti, kõlavad mõtteis veel kaua. Võib olla need kohtumised ei ole iga kord sama meeldejäävad ja kaasahaaravad. Kuid kui juhtub, et mõni külaline jääb kauemaks, muudab see ilmselt sinu edasist elu suurel määral.
Igal kümnendil ja igas maailmapunktis ilmub vahel mõni raamat, mis saavutab laia tuntuse. Järgnevalt leiad mõned soovitused raamatutest meilt ja mujalt, mida on üsna kerge lugeda, aga mille sisul on lugejaile suur mõju. Neid lugedes võid avastada end naeratamast.
Paulo Coelho “Alkeemik”
Võib olla oled kuulnud tuttavate hulgas kedagi sellest raamatust rääkimas. Need, kes on jõudnud lugeda, pajatavad sellest enamasti suure õhinaga. Ja sel on üsna kõnekas põhjus. „Alkeemik“ on Brasiilia kirjaniku Paulo Coelho kuulsaim romaan. See on lühike lugu lambakarjus Santiagost, kes läheb otsima peidetud varandust ja leiab oma teekonnal midagi oodatust veelgi väärtuslikumat. Noormees leiab Oma Loo. Coelho sümbolistlik muinasjutt on kaunis lugemine igaühele. Kindlasti on see elumuutev aga neile, kes eneseotsingutel tiivustust vajavad.
"Ja siis veel ühed, kes olid huvitatud ainult kullast. Nemad ei leidnudki saladust. Nad unustasid, et ka tinal, vasel ja raual on Oma Lugu, mida tuleb austada. Ja see, kes häirib teiste Lugu, ei leia enda oma kunagi."
Antoine de Saint-Exupéry “Väike prints”
Tegemist on raamatuga, mis on prantslaste poolt hääletatud 20. sajandi parimaks kirjandusteoseks. „Väike prints“ on lasteraamat, milles peituvad südantsoojendavad elutõed elust ja inimloomusest, armastusest ja kaotusvalust. See on jutustus väikesest printsist, kes lahkub enda imepisikeselt koduplaneedilt ja külastab mitmeid asteroide, mille elanikud printsile pentsikud tunduvad. Teekond juhatab teda ka Maale. Printsi kohtumised lenduri ja rebasega on nõnda tähendusrikkad, et jätavad ka emotsionaalselt kõige tugevamasse lugejasse sügava jälje. „Väike prints“ on raamat, mida kord aastas heldimusega taas läbi lugeda. See on ideaalne muinasjutt, mida lugeda lapsele enne uinumist, aga ka inspireeriv kingitus kallile sõbrale.
"Ainult südamega võib õigesti näha, kõige tähtsam on silmale nähtamatu."
Hans Rosling “Faktitäius. Kümme põhjust, miks me maailmast valesti mõtleme – ja miks asjad on paremini, kui sa arvad”
Eelmise aasta kevadel ilmunud raamat tõlgiti sel aastal ka eesti keelde. Rootsi akadeemiku, statistikateadlase Hans Roslingu teos on saavutanud ärevas maailmas üsna ruttu populaarsuse. „Faktitäius“ kirjeldab meie tajude kümmet tunnetuslikku filtrit, mis loovad eksiarvamusi ja toidavad hirmu. Ühiskonnas valitseb palju eelarvamusi ja teadmatust, mis on maalinud kaasaegsest maailmast üsna trööstitu pildi. Statistika on aga kaval tööriist. Nõnda tõsiuskselt, nagu tõstetakse meedias esile negatiivseid (tihti vananenud) näitajaid, nii jäetakse kõrvale ühiskonna positiivsed ja märkimisväärsed arengud. Rosling annab raamatus lootust ja sisendab lugejaisse optimismi. See on väga inspireeriv ja lohutav lugemine kõigile maailmaparandajatele.
"Maailm on parem ja halb üheaegselt. Mõtleme inimeste kannatustest parem selge peaga."
Yuval Noah Harari “21 õppetundi 21. sajandiks”
Raamatu autor on Iisraeli ajaloolane, üks nüüdisaja silmapaistvamaid mõtlejaid. Hararil on erakordne oskus jutustada keerulistel teemadel lihtsas ning kaasahaaravas keeles. Tema teosed avavad lugejaile uksed avastustele, millega teadusekauge teemahuviline ehk iseseisvalt ei tutvuks. Menuautori kolmas suurteos annab vastused kaasaja kõige põletavatele küsimustele: mil moel muudavad arvutid ja robotid inimlikkuse olemust? Kuidas võidelda võltsuudiste epideemia vastu? Kas rahvusel ja religioonil on veel tähtsust? Mida peaksime õpetama oma lastele? Raamat on soovitatav kõigile, kes maailmas ja ühiskonnas toimuvat huviga jälgivad. Loetu avaldab silmaringi ja julgustab inimkonna arengule põnevusega kaasa elama.
"Küsimused, millele sa ei oska vastata, on sulle sageli kasulikumad, kui vastused, milles sa ei saa kahelda."
Elina Naan “Lukuga päevik”
Eestlanna luulekogumik ilmus eelmisel aastal ning hiljuti jõudis raamatupoodidesse teose kolmas tiraaž. Väikeriigis, nagu Eesti, on see tõsiasi üsna tähendusrikas. Elina on brändi Kuu Ruum looja ning Taskuhäälingu ehk podcast Armastusest üks saatejuhte. Tema sahtlisse kirjutatud luulet leiab täna lisaks raamatupoodidele ja sotsiaalmeedia postitustele ka tänavakunstis. Naise looming on aus ja vahetu. Sõnastuselt võrdlemisi lühikesed mõtted kannavad endas suurt sisu. Raamatu läbilugemine ei ole aeganõudev ja soojalt soovitatav on hoida see kogumik öökapil ja avada mõni lehekülg iga päev.
"ma nii soovin, et oskaksime ajastada oma selle elu just selle elu sisse."
Raamatute lugemine on ajaviide, mis üheaegselt nii lõõgastav kui ka meelelahutuslik ning tihtipeale veel inspireeriv ja arendav. Kui aeg annab vähegi ruumi, siis täida see raamatutega. Toredat lugemist!